TOP 10 ATRAKCJI BERLINA – po 57

Berlinie byliśmy o każdej porze roku.  Zwiedzaliśmy go stopniowo, ale nigdy tak dokładnie, by opisać go na blogu. Poza tym, blog ma nieco ponad rok, a my przyjeżdżamy tu od dobrych kilku lat. Odwiedzamy tę europejską stolicę ze względu na naszych Przyjaciół, którzy tu mieszkają i często nie po drodze nam typowe zwiedzanie..

Z racji niedawnej weekendowej wizyty u naszych zachodnich sąsiadów, postanowiłam zebrać w jedną całość informacje co jest warte odwiedzenia w Berlinie. Jeśli wybieracie się na weekend, spokojnie zdążycie zobaczyć te miejsca. A jeśli wybieracie się jeszcze przed Świętami, załapiecie się jeszcze na Weihnachtsmarkt, czyli jarmarki bożonarodzeniowe, które w tym roku przeważnie można odwiedzać do 28 grudnia br. Wyjątkiem jest ten, przy Potsdamer Platz, który otwarty jest do 4 stycznia 2015 r., ale jest on mały i chyba lepiej odwiedzić inne, większe i ciekawsze :)

DSC00796

DSC00789

Tymczasem, naszym zdaniem warto w Berlinie zobaczyć:

  • REICHSTAG – siedziba niemieckiego Parlamentu – Bundestagu ze szklaną i charakterystyczną kopułą. Taras na dachu i kopułę można obecnie zwiedzać po wcześniejszej 2-dniowej rejestracji, ale jeśli jesteśmy na miejscu, a wcześniej się nie rejestrowaliśmy na zwiedzanie, można podejść do Biura Obsługi Turystów i spróbować się zapisać na dwie godziny przed wejściem (o ile będą wolne miejsca).

DSC_6049

DSC_6072

  • BRAMA BRANDENBURSKA – najbardziej znany symbol w Berlinie, umiejscowiony przy Pariser Platz (nieopodal Reichstagu, gdzie znajdują się eleganckie wille, ambasady i hotel). Brama Brandenburska niegdyś dzieliła miasto na część wschodnią i zachodnią, obecnie zaś jest symbolem jedności Niemiec. Ta piaskowa budowla jeszcze do października 2002 była otwarta dla ruchu autobusowego i samochodowego.

DSC00823

DSC00835

  • TIERGARTEN i SIEGESSAULE – Tiergarten to jedna z dzielnic Berlina, a zarazem największy park w mieście, zajmujący powierzchnię 210 ha. Przez mieszkańców nazywany zielonymi płucami miasta. Niby w samym centrum, a idąc na spacer, można się poczuć jakbyśmy byli kilkanaście kilometrów za miastem. Natomiast Siegessaule, to usytuowana pośrodku parku Kolumna Zwycięstwa.Wybudowana została na przełomie lat 60-tych i 70-tych XIX w. dla upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie w 1864r. Tzw. „aniołek” znajduje się naprzeciw Bramy Brandenburskiej. Za opłatą można wejść na górę i podziwiać panoramę miasta.

013

  • POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW W EUROPIE – znany również jako Pomnik Holocaustu jest upamiętnieniem zagłady Żydów podczas II wojny światowej (znajduje się on na lewo od Bramy Brandenburskiej). Zaprojektowany przez Petera Eisenmana, został wybudowany w  latach 2003-2005. Zbudowany jest z 2711 betonowych płyt różnej wielkości, tworzących pewną siatkę, między którymi można chodzić. W podziemiach usytuowane jest muzeum (Centrum Informacji), które jest odwiedzane równie często, jak i sam pomnik.

DSC00832

  • WYSPA MUZEÓW I KATEDRA BERLIŃSKA – dostaniemy się tu idąc z Pariser Platz wzdłuż najsłynniejszego bulwaru Unter den Linden. Wyspa muzeów, wpisana w 1999 roku na Listę Dziedzictwa  Kulturowego UNESCO, położona jest w centrum Berlina na rzece Sprewie. Obfituje w kompleks muzealny, obejmujący Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie), Muzeum im. Bodego (Bode-Museum) oraz Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum). Tuż obok położona jest Katedra Berlińska (Berliner Dom), czyli ewangelicka katedra wybudowana w latach 1894 – 1905 w stylu włoskiego renesansu. To w niej odbywają się ekumeniczne nabożeństwa z okazji świąt państwowych.

DSC00748 Katedra Berlińska

  • MUR BERLIŃSKI – chyba wszyscy wiemy czym był, co dzielił i co oznaczał. W Berlinie jeszcze w wielu miejscach możemy natknąć się na zachowane fragmenty muru, natomiast w centrum trasę dawnego muru oznaczono także podwójną kostką brukową.

DSC00779

  • WIEŻA TELEWIZYJNA – ta wysoka na 368 metrów najwyższa budowla Niemiec, znajduje się na Alexanderplatz. Z usytuowanej na wieży restauracji i platformie widokowej rozpościera się wspaniały widok na stolicę. Idąc z Pariser Platz przez Unter den Linden dojdziemy właśnie do wieży.

DSC_6023

  • PLAC POCZDAMSKI – usytuowany niecałe 2 kilometry na południe od Bramy Brandenburskiej, Potsdamer Platz, jest jednym z najbardziej znanych placów w Berlinie. Niegdyś centrum kulturalno – towarzyskie miasta, niemal zniszczone podczas II wojny światowej, swój renesans osiągnęło dopiero w latach 90-tych XX wieku. Obecnie charakterystyczną konstrukcją w tym miejscu jest Sony Center, czyli budowla ze stali i szkła, pięknie oświetlona wieczorową porą.

DSC00780

  • HAUPTBAHNHOF – czyli dworzec kolejowy Berlina. Ten nowoczesny budynek zaprojektowany przez Meinharda von Gerkana, to największy dworzec o formie wieżowej na świecie. Swoją uwagę skupia wielkość dworca oraz innowacyjność.

DSC_6039

  • DWORZEC ZOO – pewnie wielu z Was czytało książkę „My, dzieci z dworca ZOO”. Niemiecki ogród zoologiczny (Zoologisher Garten) kojarzy mi się głównie z ulokowanym obok tytułowym dworcem zoo. Sam ogród jest jednym z najbogatszych gatunkowo ogrodów zoologicznych na świecie. To miejsce zielone, idealne na spacery i zapewnienie atrakcji dzieciom, z którymi podróżujemy.

 Informacje praktyczne:

– aby zarejestrować się na zwiedzanie kopuły i tarasu Reichstagu, należy wejść TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *