CHORWACJA – po 46

Wielkimi krokami idzie do nas lato! Coraz więcej kresek na termometrze, więc zaczynamy myśleć tylko o wakacjach. Zaczynamy wymyślać trasy naszych wakacyjnych wojaży. Dziś więc coś dla tych, którzy chcą być wierni Europie! Chorwacja! Nie za blisko Polski, nie aż tak daleko. W sam raz na typowy dwutygodniowy urlop. Ja tymczasem zabieram Was nie na dwutygodniowy, ale na trochę krótszy, tygodniowy urlop, spędzony wyłącznie w północnej części tego kraju..

Dlaczego tydzień? Dlaczego Chorwacja? Dlaczego Europa?

A dlatego, że tylko na tyle pozwoliły nam nasze ilości dni urlopów. Co prawda byliśmy tam w 2012 roku, ale jako świeżo upieczeni małżonkowie chcieliśmy chociaż na chwilę gdzieś wyjechać. Odetchnąć i odpocząć po niezbyt długich, ale intensywnych przygotowaniach do naszego ślubu i wesela 🙂 Wybór padł na Chorwację! Nie jest aż tak daleko, żebyśmy w ciągu tygodnia nie dali rady wrócić, a pogoda we wrześniu była gwarantowana.

DSC06922

Wybraliśmy Pulę – stolicę półwyspu Istria, położoną na skraju półwyspu nad Morzem Adriatyckim. Pula podobnie jak Rzym, położona jest na siedmiu wzgórzach. Miasto to ma przepięknie zachowane starożytne Stare Miasto, zatem koniecznie trzeba zobaczyć:

  • Amfiteatr z I wieku– jeden z trzech najlepszych zachowanych amfiteatrów, w którym odbywały się walki Gladiatorów. Udostępniony do zwiedzania; obecnie odbywają się w nim  mecze np.w hokeja.

DSC06510

DSC06489

  • Łuk Sergiusza – Złota Brama – wybudowany przez rodzinę rzymskich Sergiuszy na cześć czterech zmarłych członków rodziny. Wybudowany został przy bramie miasta, która została zburzona w XIX wieku.

DSC06843

  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicka katedra wybudowana w miejscu dawnej świątyni Jowisza.
  • Forum – najważniejsze miejsce w starożytnym mieście, znajdujące się na skrzyżowaniu dwóch głównych dróg. Odbywały się na nim najistotniejsze wydarzenia z życia miasta.

DSC06795

  • Świątynia Oktawiana Augusta – usytuowana w centralnym punkcie miasta – na Forum. Wsparta czterema kolumnami, obecnie jest miejscem wystawy sztuki antycznej.

DSC06796

  • Zamek z XVI wieku – położony na wzgórzu zamek z fantastycznym widokiem na miasto i morze.

DSC06807

DSC06813

Wymienione zabytki zdążyliśmy zobaczyć właściwie w jeden dzień, ale mimo to wracaliśmy w zakątki Starego Miasta codziennie.. Na lody, na kawę, na kolację. W ciągu dnia wsiadaliśmy w samochód i szukaliśmy odpowiedniego miejsca do wylegiwania się. Podobno okoliczne plaże są jednymi z najpiękniejszych, dlatego codziennie byliśmy w innym miejscu. Czy takie są rzeczywiście? Nie wiem, nie mam porównania, choć wydaje mi się, że te południowe są zdecydowanie ładniejsze.. bynajmniej na zdjęciach znalezionych w internecie 🙂

Coś mi się wydaje, że będziemy musieli kiedyś tu wrócić…

DSC06912

DSC06699

DSC06323

DSC06801

DSC06776

Informacje praktyczne:

 – warte polecenia jest miejsce, w którym się zatrzymaliśmy: piętro domu, dwie sypialnie, salon z kuchnią, łazienka, taras, spokojna okolica, 10 min. na pieszo do Starego Miasta (sprawdźcie tutaj). Za tydzień pobytu w 2012 roku płaciliśmy ok. 800 zł / 4 osoby dorosłe + dziecko + pies.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *