CO WARTO ZOBACZYĆ W RZYMIE? – po 42

 

Do Rzymu zbierałam się dość długo, żeby pojechać, zwiedzić i później o nim opowiadać. Poza tym, obiecałam kiedyś Mamie, że pojedziemy tam razem, więc słowa dotrzymałam! 🙂 Zabrałyśmy ze sobą jeszcze jedną osobę – moją Teściową. Tak więc w pewne marcowe, piątkowe przedpołudnie wyruszyłyśmy ku stolicy Włoch. Rzym przywitał nas za to  kilkunastoma stopniami ciepła, więc następne dni były wypełnione wyłącznie zwiedzaniem i długimi spacerami.

Te 5 dni w stolicy, a właściwie 3 przeznaczone na zobaczenie tego co najważniejsze to zdecydowanie za krótko, by odpocząć, spojrzeć na miasto trochę z drugiej strony, którą najbardziej lubię i która najbardziej fascynuje. O jakiej stronie mówię? Jasne, że tej mniej turystycznej. Jednak 3 dni były wystarczające, by wypić dobrą, włoską kawę, by zjeść prawdziwą włoską pizze i rewelacyjne suppli, a przede wszystkim zobaczyć perełki wymienione w przewodniku i ukłonić się przed grobem naszego Błogosławionego Ojca Świętego. Ale o Watykanie nie będę teraz pisała, bo to najmniejsze państwo świata zasługuje na oddzielny wpis. Więc jak? Macie ochotę na zwiedzenie włoskiej stolicy? Chcecie zobaczyć Zamek Św. Anioła, Koloseum, Schody Hiszpańskie, czy Fontannę di Trevi? Tak? To zapraszam!

DSC08896

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA – położony na prawym brzegu Tybru, do którego prowadzi pięknie udekorowany most; dawniej więzienie, a także siedziba papieży. Połączony korytarzem z Pałacem Apostolskim.

DSC08897

DSC08904

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PAWŁA ZA MURAMI – do czasu wybudowania Bazyliki Św. Piotra, największa Bazylika w Rzymie. Na murach znaleźć możemy medaliony z wizerunkami papieży.

DSC09272

DSC09261

DSC09258

DSC09247

DSC09246

DSC09238

DSC09236

DSC09242

BAZYLIKA ŚWIĘTEGO JANA NA LATERANIE – katedra papieży-biskupów, gdzie Papież zobowiązany jest odprawiać tu Msze Św. z okazji świąt. Obok Kościoła usytuowane jest Baptysterium Św. Jana oraz wejście do budynku, w którym przechowywany jest obraz Chrystusa. Prowadzą do niego Święte Schody, które wg legendy przywiezione zostały przez Św. Helenę z Jerozolimy z domu Poncjusza Piłata, po których wchodził Jezus.

DSC09350

DSC09338

DSC09337

DSC09336

DSC09348

KOLOSEUM I FORUM ROMANUM – Koloseum przedstawiać Wam nie muszę. To najbardziej krwawe i znane miejsce walk gladiatorów. Forum Romanum natomiast to miejsce, w którym wg legendy doszło do założenia Rzymu przez Romulusa.

DSC09299

DSC09300

DSC09319

DSC09324

POMNIK WIKTORA EMANUELA II, OŁTARZ OJCZYZNY ORAZ ŚWIĄTYNIA … – pomnik z XIX wieku został zbudowany w hołdzie Wiktorowi Emanuelowi II, który był pierwszym królem zjednoczonych Włoch. Podobno Rzymianom niezbyt się on podoba, bowiem nazywają go maszyną do pisania. Z kolei poniższa niewielka świątynia, której niestety nazwy nie pamiętam, zrobiła na nas ogromne wrażenie ze względu na malowidła ścienne i dziedziniec wewnątrz.

DSC09329

DSC09315

DSC09312

FONTANNA DI TREVI – jedna z najważniejszych i najbardziej oblegana atrakcja Wiecznego Miasta. Fontanna leży na skrzyżowaniu trzech ulic, stąd też jej nazwa. Ciekawe jest to, iż jest zasilana wodą z akweduktu Aqua Virgo. Wrzucenie monety do fontanny oznacza, że chcielibyśmy powrócić w to miejsce. Ja wrzuciłam, więc mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę 🙂

DSC09071

DSC09072

SCHODY HISZPAŃSKIE – wieczorne Schody Hiszpańskie zostawiłam na koniec. Nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia, ale mimo to, te 138 stopni są jednymi z najwyższych i najszerszych schodów w Europie. Z placu Hiszpańskiego prowadzą do KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY.

DSC09110

DSC09122

DSC09121

DSC09131

Informacje praktyczne:

– nocleg: wynajęłyśmy mieszkanie oddalone od Watykanu 10-minutowym spacerem – doba 27,5 €/os. Naprawdę warte polecenia: namiary znajdziecie tutaj;

– bilety lotnicze spokojnie możecie znaleźć w cenie 200-300 zł, ale szukajcie, bo zdarzają się jeszcze tańsze;

–  transport: po Rzymie możemy przemieszczać się metrem, autobusami lub tramwajami, ale warto zadbać o kondycję i zwiedzać na pieszo;różne kombinacje biletów, głównie 1,5 euro za 1 bilet; jeśli chcecie zwiedzać rzymskie muzea i sporo przemieszczać się transportem publicznym warto kupić RomaPass, czyli 3-dniowy karnet z całą komunikacją w cenie, dwoma muzeami gratis i zniżkami do innych;

 dojazd z lotniska Ciampino do Termini (główny dworzec):
1) autobus + metro: wychodzimy poza teren lotniska, wsiadamy w autobus Atral (1,2 euro), następnie dojeżdżamy do stacji metra Anagnina (linia A; bilet na 100 minut – 1,5 euro – możliwość 1 przejazdu metrem, pozostałe minuty innymi środkami transportu);
2) autobus Schuttle Bus – 3,9 euro;
3) autobus Terravision – 4 euro; kupując bilet na lotnisku w dwie strony płacimy 8 euro (po 4 euro za każdą stronę); kupując bilety oddzielnie – bilet do centrum 4 euro, a powrotny kupowany dopiero przy Termini (właściwie Via Marsala) będzie kosztował 6 euro. Jeśli będziecie jechać z Termini na lotnisko Ciampino, musicie odebrać kartę pokładową z TerraCafe;

– bilety wstępów:
1) Zamek Św. Anioła – 8,5 euro/os.
2) Koloseum, Forum Romanum, Wzgórze Palatyńskie – obowiązuje jeden bilet – 12 euro/os.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *