PÓŁNOCNE CHIANG MAI – po 35

Po 27-godzinnej podróży różnymi środkami transportu, w tym 16-godzinnej podróży pociągiem, wysiadamy w końcu na północy. CHIANG MAI! Jesteśmy!

Już po kilku minutach na dworcu, później w drodze do centrum, oboje czujemy, że to jest to. To jest to miasto, które najlepiej będzie kojarzyć nam się z Tajlandią. Właśnie to miasto, które będzie nam przypominać zapach i kolor Azji.  Mijane uliczne sklepiki, małe restauracyjki, handlarki sprzedające ręcznie plecione bransoletki, uśmiechnięci ludzie.. to wszystko sprawiło, że Chiang Mai stało się dla nas drugim wietnamskim Hoi Ann, w którym się zakochaliśmy od pierwszego wejrzenia!

image

DSC06672

DSC06728

Ci, którzy odwiedzają to miasto, często zostają tu dłużej niż planowali. I wcale im się nie dziwię. My spędziliśmy tu tydzień, a spędzlibyśmy tu jeszcze kolejny. W przewodniku wyczytałam, że tak, jak w Polsce trwa rywalizacja między Warszawą i Krakowem, tak w Tajlandii jest podobnie z Bangkokiem i Chiang Mai. Chyba coś w tym jest, choć dla mnie to dwa zupełnie odmienne miasta. Chiang Mai to przede wszystkim spokój i nastrojowość. Pisząc z perspektywy czasu, chyba coraz trudniej znaleźć mi odpowiednie słowa charakteryzujące to miejsce, ze względu na „to coś”. Turystów przyciąga tu Stare Miasto otoczone fosą i starożytne mury, teraz raczej ruiny, z odrestaurowanymi bramami. To właśnie tuż za murami, w każdą niedzielę, rozkłada się targ uliczny wzdłuż ulicy Ratchadamnoen, począwszy od głównej bramy Tha Phae. Między godziną 18, a 24 możemy zrobić największe i najtańsze zakupy w Tajlandii. To tu możemy zjeść najdziwniejsze i najlepsze dania tego azjatyckiego kraju z ulicznych garkuchni. Poza niedzielą, w każdy inny dzień możemy udać się na nocny bazar. Wystarczy zapytać, a każdy wskaże drogę.

Chiang Mai to miasto, gdzie znajdziemy ok. 300 świątyń buddyjskich. Idąc ulicą, kierując się na prawo, na lewo, wychodząc zza rogu, wchodząc w zaułek.. wszędzie natkniemy się na bogato zdobione świątynie. Chcąc, czy też nie, do kilku lub kilkunastu z nich na pewno wejdziecie. Ta północna perełka to nie tylko miasto samo w sobie. To piękne, górzyste okolice, ale też baza wypadowa dla wybierających się do Birmy lub udających się w jeszcze dalszą północ.

 

 

 

 

 

Jaka jest więc północ? Na pewno przyjazna! To tu poznaliśmy niesamowitych ludzi, pewne tajsko – francuskie małżeństwo, którzy pokazali nam Tajlandię z tej mniej turystycznej strony i u których czuliśmy się po raz pierwszy nie jak klienci, a goście.. Chcecie ich poznać? Jedźcie do nich!

image

Informacje praktyczne:

– pociąg relacji Bangkok – Chiang Mai (express, 2 klasa) bilet 581 bath – dolne łóżko, 531 bath – górne łóżko (dziecko bez płatnego biletu);

– hotele, guesthouse’y zlokalizowane są głównie poza murami Starego Miasta lub w okolicy 1 kilometra. Warto chodzić, pytać, bo ceny są różne (od 200 bath za dwuosobowy pokój i więcej);

– z braku miejsc zatrzymaliśmy się w dwóch innych guesthousach, ale szczególnie polecamy Baan Rao Chez Nous. Przesympatyczni właściciele 🙂 (znajdziecie ich na facebook i tripadvisor);

– jeśli planujecie zakupy, kupno pamiątek – zróbcie to w Chiang Mai. Ceny są niższe niż te w Bangkoku.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

DSC06759

DSC06760

DSC04959

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *