DARŁOWO.. a może nad morze? – po 61

A może nad morze?

Darłowo to miejsce, które wybraliśmy na tegoroczną majówkę. Pierwszą z naszym niespełna wówczas dwumiesięcznym bobasem.

To miejsce idealne na majowy, czerwcowy, czy też wczesnojesienny weekend. Idealne na długie spacery, dobrą kawę, pierwsze w sezonie gofry.. Z racji, że do polskiego morza nigdy nie mieliśmy daleko, chyba nigdy nie potrafiliśmy zagościć tu na dłużej. Wybieraliśmy weekendowe wyjazdy i to jedynie wtedy, gdy mieliśmy gwarancję dobrej pogody, abyśmy mogli wyłącznie lenić się na plaży. Tym razem było inaczej. Po kilku miesiącach właściwie nie ruszania się z domu, byliśmy wręcz spragnieni wyjazdu. Tegoroczna majówka była do tego odpowiednią okazją.

DSC01567

DSC01545

DSC01584

Samo Darłowo to niespełna 14-tysięczne miasteczko leżące w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, z nadmorską dzielnicą Darłówko. Jeśli wybierzecie się tu latem, sugeruję właśnie w Darłówkuposzukać noclegu (chyba, że lubicie iść kilka kilometrów zanim dojdziecie do plaży). Z kolei jeśli nie zależy Wam na leżeniu na plaży, a bliższe są Wam spacery, to trasa przy porcie między Darłowem a Darłówkiem będzie w sam raz.

 DSC01604      DSC01543

Co można zobaczyć w Darłowie?

Zamek Książąt Pomorskich – gotycka budowla wzniesiona w XIV wieku. Obecnie mieści się w niej muzeum.

DSC01627

Brama Kamienna – zlokalizowana tuż przy Rynku i nieopodal Ratusza. To pozostałość dawnych murów miejskich budowanych dla obrony Darłowa oraz dla podniesienia politycznego znaczenia miasta.

Kościół Mariacki – kościół rzymskokatolicki z przełomu XIV i XV wieku z 60-metrową wieżą.

Pomnik Rybaka – usytuowana tuż przy Ratuszu fontanna została postawiona ku czci ludzi morza w 1919 roku. Wokół niej postawiono cztery tablice przedstawiające dzieje miasta.

DSC01534

Latarnia Morska w Darłówku – 22-metrowa latarnia z XIX wieku znajduje się przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż przy wejściu do portu.

Rozsuwany most w Darłówku im. kapitana Witolda Huberta –  jedyny taki most w Polsce. Kiedy trafimy na rozsuwanie mostu, naszą uwagę na pewno przykują liczne statki, czy żaglówki wpływające do portu.

DSC01573

Port – liczący 3 kilometrowy odcinek rzeki Wieprzy to jeden z obowiązkowych punktów dla turystów.  Jest to port czynny przeładunkowo, rybacko i turystycznie. Odpływają stąd kutry rybackie, czy też statki z rejsami turystycznymi.

DSC01536

DSC01571

Tramwaje wodne – znajdują się przy rozsuwanym moście oferując rejsy statkami. Zabierają pasażerów wewnątrz portu, na trasie Darłowo – Darłówko i Darłówko – Darłowo. Rejsy w sezonie letnim są regularne co 30 min.

Informacje praktyczne:

– nocleg: zatrzymaliśmy się w Gościńcu Darłowo, tuż przy brzegu rzeki Wieprzy i w samym centrum miasta. Koszt za pobyt 499 zł (z masażami i pełnym wyżywieniem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *