GARDENS BY THE BAY, czyli niesamowite singapurskie ogrody – po 82

Kompleks ogrodowy Gardens by the Bay, to niesamowicie futurystyczne ogrody w samym centrum Singapuru. Pisałam Wam już o tym w tym wpisie, że to państwo-miasto przyciąga. Że ta nowoczesność przykuwa uwagę nawet największych przeciwników miast i wielkich metropolii.

Będąc w Singapurze, nie mogliśmy więc ominąć tego miejsca. Oglądałam wcześniej zdjęcia ogrodów na innych blogach i marzyłam, żeby kiedyś je zobaczyć na własne oczy. I wiecie co? One naprawdę zachwycają!! Jeśli ktoś z Was oglądał film Avatar, a przypuszczam, że mało kto nie wie co to za film, to wie o czym mówię. One wyglądają tak, jakbym oglądała na wielkim telewizorze właśnie ten film. Urzekają, fascynują swoimi rozmiarami i rozmachem. Park,  na terenie którego przyroda miesza się z betonowymi i metalowymi konstrukcjami, w 2012 roku został uznany za najlepszy budynek świata. Absolutnie się temu nie dziwię, bo będąc na jego terenie, czułam się, jakbym się przeniosła w jakąś inną rzeczywistość. I nie, wcale nie przesadzam!

Gardens by the Bay zostały zaprojektowane przez najlepszych architektów z 24 państw świata. Na jego terenie, który zajmuje powierzchnię 101 ha, znajdują się dwie ogromne szklarnie z ponad 220 tysiącami gatunków roślin z całego świata i z różnych stref klimatycznych. Jedna szklarnia to Flower Dome, gdzie klimat jest umiarkowany, suchy, a temperatura wynosi 23-25 stopnie, a druga to Cloud Forest, gdzie klimat jest tropikalny, górski (warto wziąć tu ze sobą bluzę, bo może być miejscami chłodno). Całość parku dopełniają 50-metrowe tzw. Supertress, które nie tylko są ozdobą tego miejsca, ale mają także swoje zadania – pozyskują i dostarczają deszczówkę na teren całego parku oraz pobierają i przetwarzają energię słoneczną na wieczorne iluminacje świetlne na jego terenie. Pomiędzy dwoma największymi drzewami zawieszony jest most dla turystów (OCBC Skyway), z którego można podziwiać widok na hotel Marina Bay Sands oraz na Zatokę Marina. Każdego wieczoru w ogrodach odbywa się spektakl  światło – dźwięk. Co prawda my już na nim nie zostaliśmy, bo Mikołaj chciał spać, ale poniższe zdjęcia mamy od znajomych, którym się bardzo podobało.

Zresztą, sami się przekonajcie, jak tam pięknie!

Flower Dome:

Cloud Forest:

Spektakl światło-dźwięk:  

Informacje praktyczne:

  • OCBC Skyway – bilety 8 $ dorośli, dzieci w wieku 3-12 – 5$
  • Flower Dome i Cloud Forest – bilet łączony 28$ – dorośli i dzieci w wieku 3-12 – 15$.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *