LWÓW W 1 DZIEŃ – CO ZOBACZYĆ I GDZIE ZJEŚĆ? – po 84

    Z racji naszego wyjazdu motocyklowego w Bieszczady, o którym możecie przeczytać tutaj, już na etapie planowania zdecydowaliśmy, że zrobimy sobie 1 dzień wolny od naszych dwóch kółek. Skoro do naszych wschodnich sąsiadów mieliśmy już tak blisko, padło na Lwów. I wiecie co? Lwów to zdecydowanie jedno z tych miejsc, do których MUSZĘ wrócić. Po odwiedzeniu Lwowa, czuję niedosyt, dlatego to miasto wpisuję na moją listę miejsc do ponownego odkrycia. Jeśli odwiedzam dane miasto w tak krótkim czasie, staram się nie skupiać na wszystkich atrakcjach i miejscach wartych polecenia. Wolę wybrać 2-3 konkretne miejsca, a w pozostałym czasie chodzić ulicami, podglądać codzienność mieszkańców i po prostu poczuć klimat miejsca.

Co zobaczyć we Lwowie w 1 dzień?

 1. CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI I OBROŃCÓW  LWOWA (ORLĄT LWOWSKICH)

To było pierwsze miejsce, do którego zawiózł nas nasz kierowca. Na pełne obejście Cmentarza potrzeba kilku godzin. My ich nie mieliśmy, dlatego wzięliśmy mapki, doszliśmy do kilku nagrobków i skierowalismy się w stronę Cmentarza Orląt Lwowskich.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. Został założony w 1786 roku, zajmuje powierzchnię 40 ha, a na jego terenie znajduje się blisko 400 tysięcy nagrobków. W roku 1991 uzyskał status muzeum.

Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich jest częścią Cmenatrza Łyczakowskiego. Spoczywają tu głównie ciała polskich żołnierzy, młodzieży i dzieci (najmłodszy chłopiec miał 9 lat), którzy walczyli w obronie Lwowa w latach 1918-1920, a także ciała Francuzów i Amerykanów. Cmentarz był kilkukrotnie dewastowany, jednak w maju 1989 roku pozwolono Polakom na pierwsze prace porządkowe.

Główne wejście: ul. Miecznikowa  33. Wstęp na cmentarz: 30 UAH bilet normalny (ok. 4,20 zł.), bilet ulgowy dla dzieci od 12 roku życia i dla studentów 20 UAH, bilet ulgowy dla dzieci do 12 roku życia 10 UAH; wycieczka powyżej 10 osób z przewodnikiem 200 UAH.

Cmentarz Orląt Lwowskich.

Cmentarz Łyczakowski.

Cmentarz Łyczakowski. Miejsce spoczynku Marii Konopnickiej.

2. OPERA LWOWSKA

Opera Lwowska, a właściwie Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, wzniesiona została w latach 1897 – 1900 z projektu prof. Zygmunta Gorgolewskiego.

Bogato zdobiony, eklektyczny gmach Opery jest jednym z najważniejszych zabytków miasta, pod względem architektury, rzeźby i malartwa. Podczas zwiedzania możemy trafić na próby artystów.  Do Opery dojdziemy Prospektem Swobody (dawniej Wałami Hetmańskimi), rozpoczynając swoją podróż po centrum od pomnika Adam Mickiewicza, mijając także pomnik ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

Bilet wstępu do Opery: 40 UAH.

Opera Lwowska.

Wnętrze Opery Lwowskiej.

Pomnik Tarasa Szewczenki przy Prospekcie Swobody.

3. WERNISAŻ

Wernisaż to nic innego jak pchli targ. Znajduje się blisko Opery, udając się w stronę Rynku. Można tu kupić biżuterię, stroje ludowe, obrazy (stąd nazwa Wernisaż), a także pamiątki, których wybór jest naprawdę spory.

Pchli targ otwarty jest w godz. 10-17.

Pchli targ.

Pchli targ.

4. WIEŻA RATUSZOWA

Znajduje się w w samum centrum lwowskiego Rynku i rozpościera się z niej widok na miasto. Została wzniesiona w 1835 roku i mierzy 65 metrów wysokości. Dostać się na górę można na 2 sposoby: winda + schody lub schody.

Bilet wstępu na wieżę: 30 UAH; czynne od wtorku do niedzieli.

Ratusz.

Widok z wieży ratuszowej.

Widok z wieży ratuszowej.

Widok z wieży ratuszowej.

5. OBIEKTY SAKRALNE

Kościoły, Katedry, Cerkwie – we Lwowie ich mnóstwo. Czytałam o Katedrze Ormiańskiej, Cerkwi Przemienienia Pańskiego, Cerkwi Wołoskiej, Kościele Św. Elżbiety, Kościele Bożego Ciała. Z braku czasu nie dotarliśmy do żadnego z tych miejsc. Jedynie na sam koniec, gdy już szliśmy w stronę Hotelu Lwów, przy którym byliśmy umówieni z naszym kierowcą, weszliśmy na chwilę do jednego z kościołów rzymskokatolickich. Niestety nie wiem, który to był.

Gdzie zjeść we Lwowie?

Spektakularnych odkryć tu nie będzie. Co prawda listę z miejscami gdzie dobrze zjeść spisałam sobie jeszcze przed wyjazdem, jednak znalezienie wolnego miejsca gdzieś na Starówce i dla tak dużej grupy było nie lada wyzwaniem. Kawę i ciacho wypiliśmy i zjedliśmy oczywiście we Lwowskiej Kopalni Kawy (ul. Rynek 10). Po konsumpcji można bezpłatnie zwiedzić „kopalnię” kawy znajdującą się w piwnicach kamienicy oraz zakupić kawę lub pamiątki w kawiarnianym sklepie.

Ceny: cappuccino 35 UAH, sernik 47 UAH, tiramisu 40 UAH.

Na obiad udaliśmy się do słynnego Teatru Piwa (ul. Rynek 32). Miejsce to, to nie tylko obowiązkowy punkt dla fanów złotego trunku, gdzie posmakować można kilkunastu różnych piw, ale także dobre, klimatyczne miejsce dla głodnych (uwaga: ogromne porcje!). Ze względu na lokalizację, jest tu zawsze  mnóstwo osób, ale i sporo tu miejsca dla gości. Działa tu także sklep, gdzie można kupić piwne pamiątki.

Cena piwa: ok. 45 UAH, danie obiadowe: 100-150 UAH.

Lwowska Kopalnia Kawy.

Fajnym miejscem jest także Lwowska Manufaktura Czekolady (ul. Serbska 3), przy której działa kawiarnia oraz kilkupiętrowy sklep z różnymi rodzajami czekolad i pralin, a także Dom Legend (ul. Starowiejska 48), czyli 5-piętrowa kamienica – bar, w której każde piętro urządzone jest w stylu innej miejskiej legendy, a której zwieńczeniem jest postawiony na dachu trabant oraz kominiarz – skrzat, do którego kapelusza można spróbować wrzucić monetę. To miejsce jest naprawdę ciekawe, jednak ciężko tu o wolny stolik.

    To ile zobaczycie we Lwowie w 1 dzień zależy od Was samych. Zależy też od tempa, kondycji, ilości osób, które z Wami zwiedzają. My zwiedzaliśmy w grupie, więc wiadomym jest, że czas nam się wydłużył w sytuacji przerwy na kawę, obiad, czy też deszcz, przed którym chwilowo się chowaliśmy po knajpkach. Mimo że tak krótko, to było warto, nawet jeśli nie zwiedziliśmy wszystkich atrakcyjnych miejsc. Lwów tętni życiem, ma swój niepowtarzalny charakter, a odkrywanie polskich znaków jeszcze bardziej wzbudza ciekawość tym miastem.

Lwowska Manufaktura Czekolady.

Dom Legend.

Dom Legend.

 

Informacje praktyczne:

– WJAZD I POBYT: obywatele Polscy mogą wjechać na Ukrainę na podstawie posiadanego paszportu bez konieczności posiadania wizy i mogą przebywac na jej terytorium do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.

– WALUTA: walutą Ukraina jest hrywna (UAH). 1 hrywna dzieli się na 100 kopiejek. 1 UAH = 0,14 zł.(kurs na 19.07.2018).

– CZAS: różnica czasu to +1h.

– TRANSPORT DO LWOWA: koszt busa na 25 osób to 1500 zł. (odbiór o 5 rano z Soliny spod naszego miejsca noclegowego i powrót późnym wieczorem/nocą w to samo miejsce).

– UBEZPIECZENIE: koszt ubezpieczenia (PZU Wojażer) na Ukrainę to 5 zł. za 1 dzień (zakup w 06.2018). Karta EKUZ jest nieuznawana/ nie obowiązuje na terenie Ukrainy.

JĘZYK: na Ukrainie spokojnie możecie mówić po polsku, w miejscach turystycznych nie spotkałam się z niezrozumieniem.

Starówka Lwowa.

Starówka Lwowa.

Starówka Lwowa.

Polskie znaki we Lwowie.

Starówka Lwowa.

Starówka Lwowa.

1 thought on “LWÓW W 1 DZIEŃ – CO ZOBACZYĆ I GDZIE ZJEŚĆ? – po 84

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *